Jste zde: DomůZÁJMOVÁ ČINNOSTKlášter Broumov ožívá, tentokrát popáté Broumovskými diskusemi

Klášter Broumov ožívá, tentokrát popáté Broumovskými diskusemi

Dne 6. a 7. listopadu 2018 proběhl v areálu Broumovského kláštera již pátý ročník Broumovských diskuzí, a to na téma „Hrdinství a odvaha“
Po slavnostním dopoledním zahájení a malém občerstvení následovalo představení výsledků výzkumu veřejného mínění na téma „Hrdinství a odvaha“. Mohu podotknout, že závěr výsledků byl více než pozoruhodný. Největším překvapením byla skutečnost, že 84 % Čechů se domnívá, že české společnosti odvaha chybí. Dále 17 % dotazovaným se jako nejznámější hrdina naší minulosti vybavil Jan Hus, na druhém místě s 9 % se umístil Jan Palach a s pouhými 7 % obsadil třetí příčku Václav Havel před T.G. Masarykem a dalšími osobnostmi.

 Po prezentaci výzkumu navazoval první panel diskuzí, a to pod taktovkou moderátora Davida Klimeše, s panemDanielem Kroupou(filosof, politolog a vysokoškolský pedagog), s Jiřím Padevětem(spisovatel a ředitel Nakladatelství Academia) a s Tomášem Sedláčkem(ekonom, filosof a vysokoškolský pedagog). Tento panel, stejně jako nadcházející, trval celé tři hodiny, kdy v poslední hodině diskuzí byl využit prostor pro dotazy z publika. Občas měli pozvaní tři hosté tendenci se odchýlit od daného tématu, ale díky pozornosti pana moderátora byla vždy slova hostů přesměrována na správnou cestu.
Po obědě následoval vzápětí druhý panel, a to s hosty se zcela různorodými zájmy. Na pódium moderátorka České televize paní Světlena Witowská pozvala Romana Týce(umělec, spoluzakladatel skupiny Ztohoven a spoluzakladatel projektu Paralelní Polis), Karla Kováře(námi spíše známý pod jménem Kovy – jeden z nejvlivnějších českých youtuberů) a samotného generála Armády ČR Petra Pavla. 
Myšlenky hostů v tomto panelu byly dle mého názoru nejkvětnatější, kdy bylo mnohdy k pousmání, když se střetly názory zastánce vlastenectví Petra Pavla a umělce Týce, jenž je v očích mnoha lidí zobrazován jako anarchista. Pokud stále nevíte o jakém umělci je tu řeč, tak upřesním: Roman Týc byl aktérem výměny české vlajky na Pražském hradě za červené  trenky a stál například také za kauzou rozstříhané standarty. Kovy ale mezi vyostřené názory vnesl vždy zlatou střední cestu acelá diskuze mohla proběhnout v poklidu a s občasným zasmáním a pobavením.
Nakonec se poslední panel diskuzí uskutečnil následujícího dne v odpoledních hodinách, kdy posluchačům bylo umožněno poslechnout si slova pana Milana Štěcha(předseda Senátu Parlamentu ČR),Petra Vokřála(exprimátor města Brna), paní Miroslavy Němcové(poslankyně, bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny PČR)a v neposlední řadě pana Jana Farského(poslanec Parlamentu ČR).Celou diskuzí nás provázela moderátorka České televize paní Nora Fridrichová, jež ale mnohdy nitky tématu ztratila a slova hostů se přesunula k čistým politickým problémům a kauzám, kterým jsme v současné době vystaveny. Nakonec ale tři hodiny uběhly jako voda, respektive jsem se musela držet za pomoci občasného doušku jemně perlivé vody bdělá a stále při bystré a ostré vnímavosti, i když občas mou hlavou prolétla myšlenka na klidný spánek.
Avšak z celkového zpětného pohledu na tyto dva dny nemohu nic jiného konstatovat než skutečnost, že se jedná o jedinečnou příležitost, jak se můžeme seznámit s osobnostmi české společnosti a vyslechnout si mnohdy i zajímavé názory a různé úhly pohledů na věc.

Aneta Burešová, septima

Projekty


 

 
 

Spolupracujeme s:
Konzultační hodiny VP

Út  13:05 - 13:35
St  13:05 - 13:35

jinak po domluvě