Jste zde: DomůZÁJMOVÁ ČINNOSTKROK ke dni bez plastů

KROK ke dni bez plastů

Dne 24. 11. se konal den bez plastů. Možná vás tento den přinutil ke změně životního stylu. Pokud se vás „netýkal“, můžete se jím inspirovat, a pomoci tak naší planetě od zbytečného odpadu.

Proč žít bez plastů
Plast je vymožeností dnešní doby. Dovolím si říct, že dnes žijeme v době plastové. Málokdo si bohužel uvědomuje, že plasty škodí našemu zdraví. Kdo z vás kdy slyšel o mikroplastech, které jsou obsaženy i v pitné vodě? Mohou způsobit i vážné onemocnění. Množství plastu, které se nachází v mořích, oceánech, ale i na pevnině a v přírodě kolem nás, způsobuje masové vymírání některých druhů živočichů, neboť plasty v mnoha případech pozřou a následně zemřou. Děje se to zejména proto, že plasty se nikdy nerozloží úplně a v přírodě zůstávají navždy.

 
Jak pomoci a žít bez plastů
Začít můžete už při nákupu potravin. Místo igelitových sáčků můžete používat látkové pytlíky, které lze používat opakovaně. Můžete si je ušít i sami.  K redukci plastů pomůže i koupě tekutin v lahvích skleněných místo plastových. Ve skle lze koupit i některé mléčné výrobky.
V Česku se také rozrůstá síť bezobalových prodejen. Je to nejjednodušší způsob, jak nakupovat potraviny bez plastů a v mnoha případech i v bio kvalitě. Nejen, že nákup je šetrnější k životnímu prostředí, ale efektivnější. Nakoupit si můžete jen tolik, kolik potřebujete a pokud vás nepřesvědčilo ani toto, tak nákup v barevných látkových pytlíčcích vypadá velice dobře.
Jejich seznam a lokaci můžete najít v Reduca mapě. Poměrně nově se nachází jeden i v Trutnově na Žižkově ulici 498, vedle CZC. Otevřeno mají v odpoledních hodinách. Pro více informací navštivte jejich Facebook, stránku KROK Trutnov.
Problematikou škodlivostí plastů se zabývá i mnoho organizací. Například 4ocean, která pomáhá uklízet plasty z moří a oceánů, a vyrábí z nich náramky. O škodlivosti plastů vůči životnímu prostředí byl natočen dokumentární film Plastic ocean. Stojí za zhlédnutí, už jen kvůli nutkání se nad stylem našeho života zamyslet.
 
Pokusme se společně pomoci naši planetě, než bude pozdě. Nemusíte hned měnit vše od základů. Dnešní nákupem v bezobalové prodejně můžeme udělat krok k lepšímu životu. Řekněme NE PLASTŮM.
 

Kristýna Wernerová a Barbora Jirmannová, 4.S

Projekty

 

 
 

Spolupracujeme s:
Konzultační hodiny VP

Út  13:05 - 13:35
St  13:05 - 13:35

jinak po domluvě