Městské gymnázium a střední odborná škola Úpice

Havlíčkova 812
542 32 ÚPICE

tel.: 499 881 275
fax: 499 781 311
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Nabízíme obory:

  • 8 leté gymnázium
  • 4 leté gymnázium
  • Veřejnosprávní činnost
Jste zde: DomůÚspěchy studentek Městského gymnázia a střední odborné školy v celostátních kolech olympiád z německého jazyka a biologie

 
 

Úspěchy studentek Městského gymnázia a střední odborné školy v celostátních kolech olympiád z německého jazyka a biologie

O letošní veliký úspěch v olympiádách se postaraly studentky septimy Aneta Burešová a Klára Hejnová. Obě studentky se po náročném postupu přes okresní a krajská kola probojovaly do celostátních kol olympiád- Aneta v německém jazyce a Klára v biologii.
Na Anetu čekal čtyřdenní boj v celorepublikovém finále na Goethově institutu v Praze a na Kláru pětidenní poměření sil s těmi nejlepšími z republiky na Ostravské univerzitě.
A jak boj dopadl? Skvěle! Aneta obsadila 4. místo a Klára místo 18.
Jak na celostátní kola vzpomínají studentky samy?

Aneta Burešová:
Do Prahy jsem v poledních nedělních hodinách přijela s pevným očekáváním, že se bude jednat o pohodový téměř čtyřdenní program, jenž bude relativně volný, a nebudeme tolik svázáni programem pořadatelů.
Avšak ihned první den jsem pochopila, že jsem žila v mylných představách. Heslo denního harmonogramu znělo: „Vytěžit z každé vteřiny maximum“. Tudíž návrat na pokoj v jedenáct hodin večer nebylo nic zvláštního.
Díky „team – buildingovým“ hrám pod taktovkou dvou herců s německými a švýcarskými kořeny se odbouralo napětí a nervozita mezi soutěžícími, a opadl nepříjemný pocit z fotografa, jenž sledoval každičký náš krok.
Vedle poslechového cvičení, práce s textem a vytváření prezentací na dané téma, nám bylo umožněno zhlédnout představení Česko-německého kabaretu v Divadle Na zábradlí a také se zúčastnit workshopu „Jak správně prezentovat“.
Bylo překvapující, že po celou dobu trvání soutěže nikdo nezaznamenal ve vzduchu známky vyšší koncentrace nervozity, jež by v ústředním kole soutěže byla více jak příhodná. Proto mě ani v nejmenším nepřekvapilo, když naše tříčlenná skupina při hodinové přípravě na prezentaci na téma „Glück – Štěstí“ nepropadla panice, ani když jsme na poslední chvíli předělávali kostru prezentace od samého základního kamene, a před tříčlennou komisi jsme předstoupili s vědomím, že se bude jednat o zcela čistokrevnou improvizaci.
Co mi soutěž přinesla? Především nově nabyté informace co se týče správného vystupování na veřejnosti a pochopení principu úspěšné kooperace ve skupinách, ale i nezapomenutelnou zkušenost, že si člověk musí často tvrdohlavě a svéhlavě jít za svým cílem. Úspěch nepřijde sám, nezaklepe na dveře. To my musíme jít za ním – den co den, krok po kroku. Před třemi lety by mě ani v tom nejdivočejším snu nenapadlo, že budu mít tu čest se zúčastnit celostátního kola olympiády v německém jazyce.
 
Klára Hejnová:
Když mi 23. dubna v 5:15 ráno zazvonil budík, můj mozek se začal velmi pozvolna probouzet. Čekala mě cesta do Ostravy, kde celý týden probíhalo celostátní kolo v Biologické olympiádě.
Hned po našem příjezdu na hotel nám byla rozdána soutěžní čísla a následovala přeprava hromadnou dopravou na Ostravskou univerzitu, která byla letos organizátorem. I přes všudypřítomný stres se slavnostní zahájení i celá soutěž nesly v přátelském duchu.
Každý večer pro nás byl nachystán doprovodný program – navštívili jsme např. v Dolních Vítkovicích Bolt Tower (rozhledna), botanickou zahradu Štramberk a noční ostravskou ZOO. Po splnění všech soutěžních úkolů, které zahrnovaly poznávání přírodnin, test, terénní úlohu a 4x praktickou úlohu, jsme v pátek jeli na exkurzi do jeskyně Šipka a do blízkého lomu Rybí se zajímavou biodiverzitou. Navečer jsme se přemístili do auly, kde proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků.
Po závěrečném slavnostním ceremoniálu byla  BiO oficiálně ukončena. Druhého dne jsme se již bez stresu vypravili na cestu domů.
I přes všechen stres myslím, že jsme si všichni soutěž užili a přivezli si krásné vzpomínky a zážitky.
 
 
Děkujeme Anetě i Kláře za skvělou reprezentaci školy a přejeme chuť do dalšího studia!

Projekty


 

 
 

Spolupracujeme s:
Konzultační hodiny VP

Út  13:05 - 13:35
St  13:05 - 13:35

jinak po domluvě