Jste zde: DomůZprávyCo dokáže podzim?

Nové video DEN UZAVŘENÝCH DVEŘÍ naleznete ZDE.
Přijímací řízení, podání přihlášky, zápisové lístky video ZDE.
Pro zájemce o studium jsme připravili video o naší škole. Video naleznete ZDE.

Záznam videochatu z Krajské hospodářské komory o naší škole naleznete ZDE. 

Co dokáže podzim?

Když se řekne podzim, většině lidí se vybaví barevné listí, pouštění draků a sychravé počasí. To vše k němu dozajista patří. V září a z kraje října se člověk kochá krásně zbarveným listím, které se nachází pod zvolna pelichajícími (bez)listnáči, ke konci října už člověku dojde, že ta dřívější krása už je jen tlející organický odpad a že ho je třeba odklidit, protože už nikterak nevylepšuje vzhled zahrádky. Žádné dítě nezapomene na to, jak se jeho drak vznesl poprvé k nebesům.

Nicméně s postupujícím podzimem na člověka padá nevysvětlitelná a nevyhnutelná melancholie. Přes všechny krásy podzimu, je jen málo lidí, kteří mají podzim rádi, a to právě kvůli podvědomému pocitu stísněnosti a temnoty. Nemůže za to jen sychravé počasí, ale také zkracující se den. V důsledku toho jsou lidé unavení a podráždění a nejvíce času tráví doma u televize.
Podzim lidi nutí k neaktivitě, snaží se je ukolébat, a přesto se největší okamžik posledních 30 let odehrál právě v tuto dobu. Naše demokratická republika vznikla navzdory sychravu, zimě a melancholii, ať už vzniklé z blížící se zimy nebo z dlouhotrvající nadvlády komunismu. Pokud bychom se podívali ještě dál, a to přesně o 101 let zpátky, i tehdy se v říjnu odehrály věci, díky kterým dnes žijeme, jak žijeme. Přesto dnes většina lidí žehrá na počasí, místo toho, aby snesli pár kapek deště a připnuli si trikoloru. Může to být spíš tím, že lidé berou svobodu jako něco automatického, za co už není třeba bojovat, a tudíž se o to příliš zajímat. A ještě k tomu to sychravo a zima…
Podzim je stejně dobré období jako každé jiné, jen se člověk musí naučit se mu přizpůsobit (i kdyby „jen“ pro ty události, co se v tomto období udály) a mít ho rád. On problém není v samotném „psím počasí“, ale spíš v myslích lidí. Člověk je tvor pohodlný a nerad ubírá ze svého pohodlí. Přestože nejsem zastánce alternativních forem vzdělávání, musím využít jeden související citát: „ Neexistuje špatné počasí, pouze špatné oblečení.“ Upraveno na náš případ: lidé si pouze vytvářejí předsudky a ty nechtějí měnit. Vždy je totiž jednodušší si jenom stěžovat než něco aktivně udělat. Ovšem takto bychom ještě byli pod nadvládou SSSR…

 

(Z práce septimánky pro školní kolo Olympiády z českého jazyka 2019)

Fakultní škola

Projekty


 

 
 

Spolupracujeme s:
Konzultační hodiny VP

Út  13:05 - 13:35
St  13:05 - 13:35

jinak po domluvě

Poslední přidané: